„W hołdzie Niepodległej”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 marca 2019

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„W hołdzie Niepodległej”

      Innowacja realizowana będzie przez uczniów klas: Va, VI SP Nr 1 oraz  IIa, IIB, IIIB Publicznego Gimnazjum Nr 1 na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Oprócz uczniów udział w niej wezmą nauczyciele: języka polskiego, historii, muzyki, zajęć artystycznych, wychowawcy oraz rodzice. Działania realizowane będą w ramach godzin   z wychowawcą, zajęć pozalekcyjnych, w grupach problemowych i zadaniowych. Do niektórych działań zostaną zaangażowani nauczyciele świetlicy szkolnej oraz pracownicy szkoły.

                     

Czas trwania innowacji:

luty 2018- marzec 2019

Rodzaj innowacji:

 organizacyjno - metodyczna

 Opis innowacji:

       Mając na uwadze słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...) Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem” oraz to, że rok 2018 został przez Sejm RP uchwalony Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, postanowiliśmy podjąć działania, które zachęciłyby środowisko szkolne i lokalne do radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości  i przybliżyły historię walki Polaków o niepodległość.

       Innowacja, przede wszystkim, ma na celu uatrakcyjnienie zajęć szkolnych i pozaszkolnych, wykorzystanie twórczego potencjału uczniów a także  rozwój postaw patriotycznych  i przygotowanie młodego pokolenia do pełnienia ról prospołecznych. 

      Założeniem innowacji jest realizacja określonych zadań przez uczniów w/w klas w okresie od  lutego  2018 do kwietnia 2019. Efektem pracy uczniów będzie prezentacja w formie plastycznej, artystycznej i multimedialnej faktów związanych z historią Polski, przygotowanie i wystawienie spektaklu i apelu o tematyce patriotycznej, zorganizowanie wycieczki do muzeum i do kina na film związany z problematyką patriotyczną oraz udział w konkursach. 

Cele innowacji: 

główne:

- kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości i kreatywności poprzez aktywne uczestnictwo w życiu szkolnym i lokalnym,

podnoszenie jakości pracy szkoły,

stworzenie warunków do rozwoju i aktywności, w tym kreatywności i innowacyjności uczniów,

- rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli,

- wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych.

szczegółowe:

- kształtowanie u uczniów szacunku dla świadectw i miejsc pamięci, uwrażliwienie  na obowiązek pamięci o uczestnikach walk o wolność i niepodległość,

- kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach: wolności, godności, solidarności, poszanowaniu praw człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych,

- wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji i historii własnego narodu, jego osiągnięć, kultury, języka ojczystego i ludzi, którzy go zamieszkują,

-  zaangażowanie młodzieży i osób dorosłych do aktywnego udziału  w wydarzeniach historycznych i  kulturalnych jako formie dialogu i integracji lokalnej społeczności,

- rozwijanie kreatywności, samodzielności, umiejętności planowania i zaangażowania we wspólne działania dla dobra ogółu,

- tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z krajem ojczystym i miejscem zamieszkania przez uczestnictwo w uroczystościach, imprezach, konkursach.

 Założenia innowacji i harmonogram działań:

 

Działanie

 

Termin

Opis działania

Małkinia od czasów najdawniejszych

luty 2018

Zorganizowanie spotkania uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum z Wojciechem Hadałą, nauczycielem historii w ZS im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, autorem książki: " Małkinia od czasów najdawniejszych". 

Celem tego spotkania będzie poznanie historii naszej miejscowości spisanej między innymi na podstawie relacji świadków, w tym najstarszych mieszkańców miejscowości, a następnie napisanie sprawozdania z tej niezwykłej lekcji historii.

Wiwat Trzeci Maja

kwiecień –maj 2018

Zorganizowanie uroczystego apelu z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja( opracowanie scenariusza, wykonanie dekoracji,  występy uczniów).

Dla Polaków 3 Maja jest dniem szczególnym, świętem narodowym ustanowionym w dowód pamięci o przodkach pragnących ocalić kraj przed upadkiem. Konstytucja majowa przeszła do historii jako druga w świecie, a pierwsza w Europie. Obchodzenie kolejnych rocznic jej uchwalenia to powinność wszystkich współczesnych Polaków .

Z rodzinnych pamiątek, z rodzinnego albumu…

czerwiec-październik 2018

 

Zbieranie pamiątek związanych z odzyskaniem i budową niepodległości. Przed zadaniem zostaną poprzedzone warsztaty tematyczne, które przygotują młodzież do fachowego i rzetelnego zbierania pamiątek i opracowania, pogrupowania źródeł historycznych. Zorganizowanie wystawy w szkole wzbogacone zostanie  fotokolażami z zebranych materiałów, pracami plastycznymi i literackimi.

Udział w akcji Narodowe Czytanie

 

wrzesień 2018

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para prezydencka zaproponowała czytanie tekstów „Antologii Niepodległości” i „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Nauczyciele pracujący w bibliotece szkolnej i uczący jęz. polskiego we  wrześniu  przygotują lekcję czytelniczą, na której uczniowie naszej szkoły będą czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie propagujmy bogactwo polskiej literatury, popularyzując czytelnictwo, a tym samym wzmacniajmy naszą narodową tożsamość.

Pamięć pokoleń- program IPN

cały czas trwania projektu i po jego zakończeniu – szczególnie w okresie świąt religijnych i państwowych

Opieka nad lokalnymi miejscami pamięci narodowej: groby, pomniki (prace porządkowe, dbałość o otoczenie, składanie zniczy, kwiatów).

Wycieczka patriotyczna:

- zwiedzanie muzeów: Muzeum Józefa Piłsudskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

 

 

 

 

 

 

 - obejrzenie film Dywizjon 303.Historia prawdziwa.

wrzesień 2018

W Sulejówku uczniowie zwiedzą Muzeum Józefa Piłsudskiego znajdującego się w dworku Milusin, dawnym domu Marszałka. Zapoznanie z genezą tego miejsca oraz z działalnością Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego,  z którą współpracuje młodsza córka Marszałka, Jadwiga Jaraczewska.

Przejazd  do Muzeum Niepodległości w Warszawie. Tam zwiedzimy X Pawilon Cytadeli Warszawskiej, posłuchamy opowieści przewodnika na temat historii więzienia,  traktowania więźniów, obejrzymy miejsce straceń. W ramach lekcji muzealnej obejrzymy film   "Człowiek świętego imienia " poświęcony wybitnej postaci historycznej-Romualdowi  Trauguttowi  oraz obejrzeliśmy wystawę " Józef Piłsudski  w kolorze". Artysta podkoloryzował i zrekonstruował archiwalne zdjęcia ukazujące życie polityczne i osobiste wybitnego Polaka, jakim był Józef Piłsudski .

Wyjazd do kina klas: VI, VII, IIIa i IIIb gim. Świadomy odbiór dzieła filmowego,  recenzja filmu.

Film „Dywizjon 303” opowiada  prawdziwą historię polskich lotników, inspirowany bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule- lekturą szkolną starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów.

Zajęcia plastyczne- wykonanie kotylionów niepodległości i bukietów

wrzesień – listopad 2018

Uczniowie wykonają kotyliony niepodległości i bukiety patriotyczne, które zostaną wykorzystane podczas spektaklu i uroczystości szkolnych. Powyższe działanie ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, dumy z bycia Polakiem. 

Warsztaty fotograficzne –Niepodległa w obiektywie

cały czas trwania projektu

Uczestnicy warsztatów będą doskonalili swoje umiejętności fotograficzne, kreatywność i wrażliwość. Wykonane fotografie zostaną wykorzystane jako materiały do gazetek szkolnych, na stronę internetową szkoły i do kroniki.

Zajęcia artystyczne- wykonanie dekoracji do spektaklu,  plakat teatralny

październik- listopad 2018

Praca w grupach podczas wykonywania  dekoracji do przedstawienia i plakatu  uwrażliwi uczniów na trudną historię Polski i narodu polskiego, na bohaterstwo Polaków w walce o wolną Ojczyznę. Celem tego działania jest także zwrócenie uwagi uczniów na to, że współczesne pokolenia mogą cieszyć się tym, że żyją w wolnym  kraju.

Polska! Polska! Kochana, Niepodległa!-spektakl z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

październik- listopad 2018

Jak w dzisiejszym świecie, cierpiącym na chorobę pośpiechu, mówić o bogatej historii i niepodległości Polski? 

Można to czynić na różne sposoby: czynem, słowem, piosenką, ale zawsze z miłością, szacunkiem i zaangażowaniem. Mając na uwadze powyższe, uczniowie naszej szkoły przygotują przedstawienie, którego fabuła zostanie osnuta wokół historii polskiej chłopskiej rodziny, której członków wyróżnia głęboka wiara i umiłowanie nieistniejącej Ojczyzny. Symbolem nadziei na odzyskanie wolności jest biały orzeł, którego pisk słyszalny jest w duszach domowników. Spektakl, wystawiony zostanie w listopadzie 2018 roku dla społeczności szkolnej i lokalnej.

Dla mojej Ojczyzny – zajęcia wychowawcze

listopad 2018

Zajęcia z wychowawcą ( 2 godziny) rozwiązujemy problemy lokalne naszej małej Ojczyzny, rola i korzyści z bycia wolontariuszem, uświadomienie konieczności zainteresowania się dobrem Ojczyzny.

 

Wykonanie raportu na bazie ankiet w exsel oraz zdjęć i prezentacji multimedialnej, dokumentujących przebieg innowacji

grudzień- styczeń 2018/2019

Celem działania  jest poznanie, uzupełnienie, nabycie nowej i utrwalenie wcześniej poznanej wiedzy na temat zastosowań arkusza kalkulacyjnego MS EXCEL w codziennej pracy a także wykonanie prezentacji multimedialnej. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł; opracowywanie za pomocą komputera, rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych.

Nasz wkład w tworzenie i budowę Niepodległości- podsumowanie

luty 2019

Podsumowanie projektu. Grupy zadaniowe przedstawią sprawozdania z wykonanych zadań, zdjęcia z  wszystkich prac uczniów na temat tworzenia i budowy niepodległości ( prace z konkursów, prezentacja multimedialna dokumentująca przebieg innowacji, występ słowno-muzyczny  zaprezentowany dla społeczności szkolnej i środowiska lokalnego, recenzje, komentarze.

 Metody i techniki pracy:

współudział w przygotowaniu wystawy, kwestionariuszy ankiet i raportów,

- odwiedzanie miejsc pamięci narodowej,

- praca metodą projektu,

- praca z tekstem,

- wyjścia do miejsc o znaczeniu kulturalnym i historycznym,

-wyjazd edukacyjny  do kina na film patriotyczny,

- tworzenie dokumentacji z wykorzystaniem techniki fotografii, prace plastyczne.

Preferowanie na zajęciach aktywizujących metod nauczania np. wycieczki, burze mózgów, debaty za i przeciw, opracowanie plakatów, ankiet, stosowanie metody dramy i dyskusji. Praca  w grupach problemowych i zadaniowych.

 

 Środki dydaktyczne:

literatura patriotyczna, opracowania, scenariusz spektaklu, scenariusze zajęć z wychowawcą, materiały plastyczne, aparat fotograficzny, komputer, rzutnik multimedialny, płyta CD z pieśniami patriotycznymi, laptopy.

 Przewidywane efekty:

a)      prezentowana innowacja ma na celu wychowanie ucznia jako człowieka aktywnego, otwartego, biorącego odpowiedzialność za własne czyny oraz aktywnie uczestniczącego w życiu społeczności szkolnej i lokalnej,

b)     integracja  międzypokoleniowa i międzyśrodowiskowa mieszkańców naszej gminy;

c)       podniesienie kompetencji i poszerzenie zainteresowań kulturalnych i historycznych mieszkańców i uczniów,

d)     utrwalenie przekonania, że niepodległość kraju  nie jest dana raz na zawsze, że gwarancją niepodległości jest współpraca i wzajemne poszanowanie ludzi o odmiennych poglądach, wyznaniach, przekonaniach,

e)      dokumentacja wydarzeń : filmowa i fotograficzna, dokumentacja zostanie zamieszczona na stronie naszej szkoły.

f)       osobiste spotkanie z zabytkami, miejscami, które były świadkami niezwykłych i istotnych zdarzeń , wzmocni świadomość narodową wśród uczniów oraz szacunek dla

Ojczyzny i Polaków, którzy tworzyli historię kraju

g)       przygotowanie przedstawienia i wystawy.

 

Uczeń:

a)      umie zdobywać , gromadzić i krytycznie analizować materiały źródłowe,

b)      umie przeprowadzać wywiady,

c)       uczestniczy w działaniach na rzecz szkoły, np. publikuje swoje artykuły w gazetce szkolnej,

d)     zna i współdziała z instytucjami kulturalnymi w swoim regionie,

e)      wyrabia w sobie takie cechy jak: dociekliwość , poszanowanie prawdy, tolerancja , poszanowanie opinii innych ludzi, rzetelność, obiektywizm, patriotyzm, poszanowanie zasad demokracji. 

Ewaluacja innowacji: 

        Główne cele innowacji patriotycznej dotyczą kształtowania postaw, stąd  monitorowanie i obserwowanie zachowań uczniów, przy świadomości, że sferę emocjonalną trudno poddać kryterialnemu mierzeniu. Podjęte działania umożliwią jednak obserwację wzrostu uczniowskiej samorządności i zaangażowanie w sprawy lokalne czy podniesienie ocen z zachowania. W obrębie swoich zajęć nauczyciel – wychowawca może zastosować sprawdzone narzędzia, pozwalające ocenić stopień realizacji programu, zasadność podejmowanych działań dydaktycznych i wychowawczych, prawidłowość doboru form i metod pracy. Zebrane w ten sposób informacje pomogą wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz ułatwią realizację treści patriotycznych w następnych latach nauki.

 Sposoby ewaluacji działań innowacyjnych:

a)       przeprowadzenie ankiety wśród uczniów, nauczycieli oraz wybranej grupy rodziców, analiza wyników;

b)     badanie stopnia zainteresowania realizowanym tematem innowacji poprzez wywiad z uczniami;

c)      wymiana doświadczeń między nauczycielami w formie dyskusji;

d)     sprawozdanie z realizacji innowacji.

Produkt końcowy innowacji:

 - prace plastyczne uczniów, dekoracje, kotyliony,

- prace fotograficzne,

- recenzja filmu patriotycznego,

- spotkanie i wywiad z autorem książki o Małkini,

- spektakl teatralny,

- uroczysty apel szkolny,

- sprawozdanie z wycieczki patriotycznej,

- prezentacja multimedialna,

- raport dokumentujący ankietę,

- informacje na stronie internetowej szkoły.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-03-20
Data publikacji:2019-03-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Choromańska
Liczba odwiedzin:246